سرآشپز

سبزی پلو ماهی

زمان آماده سازی
30 دقیقه
زمان پخت
30 دقیقه
سطح دشواری
آسان
تعداد
6 نفر
نهار
وعده غذایی
سرآشپز
تاریخ ارسال
برنج
1 کیلوگرم
شوید
350 گرم
جعفری
250 گرم
تره
150 گرم
گشنیز
150 گرم
سیر
150 گرم
ماهی
به میزان لازم
نمک
به میزان لازم
فلفل
به میزان لازم
ارد سفید
به میزان لازم
سبزی پلو ماهی
طرز تهیه
  1. برنج را همراه آب و نمک چند ساعت بخیسانید.
  2. ماهی را همراه پیاز و نمک و فلفل و کمی روغن و یک عدد لیمو ترش بخوابانید تا مزه دار شود . برای این منظور زمان لازم برای ماهی های مختلف متفاوت است از 3 ساعت تا 7 -8 ساعت.
  3. در قابلمه ای مناسب آب را به همراه نمک به جوش آورده و برنج را در آن بریزید چند قل که زد برنج را آبکش کرده و کنار بگذارید .
  4. سبزی ها را پاک کرده و بشورید و بگذارید تا کامل خشک شود سپس خرد کرده ( برای خرد کردن از چاقوی تیز استفاده کنید که سبزی له نشود و آب نیندازد و به هیچ عنوان سبزی را برای خرد کردن در دستگاههای غذا ساز نریزید).
  5. ته دیگ مناسب را ته دیگ قرار داده (میتوانید از برگ کاهو و یا نان استفاده کنید) و یک لایه برنج روی آن بریزید سپس یک لایه سبزی و این کار را تا تمام شدن مواد ادامه دهید سپس نصف پیمانه مخلوط آب و روغن روی برنج بریزید در قابلمه را بسته و زمانی که اولین بخار از برنج بلند شد دم کنی روی آن قرار داده و به مدت 45 دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا دم بکشد.
  6. ماهی ها را در مخلوط نمک و فلفل و آرد سفید بزنید و در روغن سرخ نمایید. 7 - پس از دم کشیدن برنج آن را در ظرفی مناسب بکشید کمی روی آن روغن بدهید و همراه ماهی سرو نمایید .
  7. نکات : * برای تهیه سبزی پلو ماهی میتوانید از انواع ماهی و انواع روش های پخت ماهی استفاده کنید که این روش که ذکر گردید معمول ترین روش برای تهیه ماهی ساده است. * برای تهیه سبزی پلو از سیر حبه میتوان استفاده کرد اما سیر تازه عطر و بوی دیگری دارد میتوانید از تره فرنگی هم استفاده کنید .

از رسوم ایرانی است که آخرین شب سال سبزی پلو با ماهی و شاید کوکو سبزی تهیه میکنند . عطر این غذای ساده و خوشمزه فضای خانه ها و محله ها را سرشار از امید به سالی پر از برکت و مهربانی مینماید .

هیچ دیدگاهی وجود ندارد اولین نفری باشید که نظری میدهد

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه‌های نویسندگان می‌باشد، و وبسایت پیمونه هیچ مسؤلیتی در قبال آنها ندارد. لطفا از توهین،تبلیغ و بیان سخنان مبتذل خودداری کنند. ما حق داریم هر نظر را بدون توضیحات و اطلاع قبلی حذف کنیم.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*