سرآشپز

کوفته تبریزی

زمان آماده سازی
60 دقیقه
زمان پخت
60 دقیقه
سطح دشواری
آسان
تعداد
4 نفر
شام
وعده غذایی
سرآشپز
تاریخ ارسال
گوشت چرخ کرده گوساله
750 گرم
ران مرغ بدون استخوان
100 گرم
شوید
100 گرم
تره
200 گرم
مرزه
100 گرم
ترخون
50 گرم
ریحان
50 گرم
سیب زمینی پخته و چرخ کرده
1 عدد
برنج خیس خورده
1 پیمانه
زعفران آب زده
1 قاشق غذاخوری
آرد نخودچی
1 قاشق غذاخوری
تخم مرغ
1 عدد
پیاز
1 عدد بزرگ
رب گوجه فرنگی
2 قاشق مرباخوری
پیاز
1 عدد کوچک
آلو
4 عدد
مغز گردو
4 عدد
غوره
یک دوم پیمانه
زیره نکوبیده
1 قاشق غذاخوری
رب گوجه فرنگی
1 قاشق غذاخوری
زعفران آب زده
1 قاشق غذاخوری
گوجه
4 عدد
پیاز
1 عدد بزرگ
برگ بو
2 عدد
نمک
به میزان لازم
فلفل
به میزان لازم
زردچوبه
به میزان لازم
کوفته تبریزی
طرز تهیه
 1. گوجه ها را ریز خرد کرده و با کمی پیاز داغ می گذاریم روی حرارت تا گوجه نرم شود . یک قاشق رب اضافه می کنیم ، نمک و فلفل و یک قاشق غذاخوری زعفران آب زده و ادویه را روی آن می ریزیم . غوره را اضافه کرده و یک لیتر آب گرم اضافه کرده و می گذاریم جوش بیاید .
 2. گوشت و مرغ باید یک مرتبه چرخ شود و اگر یک مرتبه هم در دستگاه غذا ساز ریخته شود بسیار خوب و مناسب است چون گوشت بافت پیدا میکند . پیاز را نیز ریز رنده کرده یا چرخ کنید و آب آن را بگیرید و تفاله آن را با گوشت مخلوط میکنیم .
 3. لپه پخته شده و چرخ کرده و سیب زمینی پخته شده و چرخ کرده را هم اضافه می کنیم نمک و فلفل و زعفران و زیره را اضفه کرده و با دست ورز می دهیم .
 4. یک عدد تخم مرغ خام و یک قاشق آرد نخودچی را اضافه کرده با دست کامل ورز می دهیم تاچسبندگی کامل پیدا کند .
 5. یک عدد تخم مرغ خام و یک قاشق آرد نخودچی را اضافه کرده با دست کامل ورز می دهیم تاچسبندگی کامل پیدا کند .
 6. سبزی را خرد کرده آب آن با دست گرفته اضافه کرده دوباره ورز می دهیم . برنج را یک جوش می دهیم و به مواد بالا اضافه مینماییم .
 7. اگر مواد شل باشد به ان آرد نخودچی می زنیم . چندین بار مخلوط گوشت را به کف ظرف می کوبیم تا کاملاً چسبندگی پیدا کند .
 8. یک پارچه تنظیف یا یک پارچه تمیز نخی نازک را داخل یک کاسه گود قرار داده و مواد آماده شده گوشت را داخل تنظیف که داخل کاسه است می گذاریم .
 9. رب ، پیاز داغ ، زعفران ، گردوو آلو خیس خورده ، نمک و فلفل همه را با هم مخلوط می کنیم . وسط گوشت داخل تنظیف را گود کرده تخم مرغ پخته و سایر مواد بالا راوسط گوشت قرار داده و دو طرف تنظیف را گرفته دور تا دور گوشت را جمع می کنیم . دستانتان را با آب گرم خیس کرده و کوفته را کاملاً گرد نمایید و درز آن را می بندیم .
 10. تنظیف را گره زده داخل زودپزی که سس تهیه شده در آن در حال جوش است می اندازیم . دو عدد برگ بو نیز اضافه کرده که در آخر آن را خارج مینماییم .کوفته به مدت یک ساعت زمان لازم دارد تا در زود پز پخته شود .
 11. وقتی پخته شد تنظیف را از دور کوفته برداشته دوباره داخل زودپز می گذاریم
 12. حرارت را کم کرده تا سس به خورد کوفته برود .
 1. حرارت در ابتدای پخت کوفته باید زیاد باشد تا کوفته بگیرد و وا نرود سپس حرارت را کم کرده تا کوفته مغز پخت شود .
 2. کوفته تبریزی به همین شکل بزرگ تهیه میشود . اگر در تهیه کوفته در این اندازه مشکل دارید میتوانید با همین مواد کوفته های کوچکتر تهیه کنید و در همین سس بچینید تا پخته شوند .
 3. میتوانید از مرغ استفاده نکنید ولی همین مقدار مرغ باعث چسبندگی بسیار خوبی در گوشت شما میشود که از وا رفتن کوفته شما جلوگیری میکند .
 4. از گوشت سردست و کمی گردن نیز میتوانید استفاده کنید .

 

و اما کوفته تبریزی …. این غذای مشهور آذری های عزیز . مشکل همیشگی در تهیه این غذای سنتی و لذیذ در وا رفتن کوفته هاست . اولین راه حل این مشکل کسب تجربه است که بسیار مهم است و راه دیگر استفاده از یک دستور تهیه درست . امیدوارم این دستور برای تهیه یک کوفته خوشمزه و لذیذ شما را یاری کند .

یک دیدگاه

 1. مهرنوش گفته در تاریخ پاسخ
  سلام بسیار عالی . دسته بندی طرز تهیه غذا ها و نیز وجود تنوع غذایی در سایت شما بسیار عالی انجام شده و نیز دستور پخت غذا بسیار عالی بیان شده . ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه‌های نویسندگان می‌باشد، و وبسایت پیمونه هیچ مسؤلیتی در قبال آنها ندارد. لطفا از توهین،تبلیغ و بیان سخنان مبتذل خودداری کنند. ما حق داریم هر نظر را بدون توضیحات و اطلاع قبلی حذف کنیم.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*