سرآشپز

خورش انارآویج

زمان آماده سازی
60 دقیقه
زمان پخت
60 دقیقه
سطح دشواری
سخت
تعداد
6 نفر
نهار
وعده غذایی
سرآشپز
تاریخ ارسال
گوشت چرخ شده
500 گرم
تره
200 گرم
جعفری
150 گرم
گشنیز
50 گرم
خالواش
50 گرم
چوچاق
50 گرم
رب انار
5 قاشق غذاخوری
فلفل
به میزان لازم
نمک
به میزان لازم
خورش انارآویج
طرز تهیه
 1. در ابتدای تهیه این غذا خدمت دوستان عرض کنم که اگر دسترسی به سبزیجات محلی ندارید ، میتوانید با بقیه سبزیجاتی که گفته شدند و دسترسی به آنها آسان تر است این غذا را تهیه کنید . اما حتما این غذا با سبزیجات محلی طعم اصیل تری خواهد داشت .
 2. گوشت چرخ کرده را با پیاز رنده شده (رنده ریز) و نمک و فلفل مخلوط کرده ورز داده و به صورت قلقلی هایی اندازه یک گردو کوچک آماده میکنیم .
 3. گردو چرخ شده را روی حرارت قرار داده تا فقط داغ شود (دقت کنید تغییر رنگ ندهد) سپس 3 لیوان آب یخ روی گردو ها ریخته و حرارت میدهیم .
 4. سبزی ها را خرد کرده و در کمی روغن تفت میدهیم .
 5. پس از اینکه ترکیب آب و گردو جوش آمد سبزیجات سرخ شده را به خورش اضافه میکنیم . رب انار را نیز در این مرحله اضافه میکنیم . میزان رب انار به ذائقه شما و البته ترشی رب بستگی دارد . در این مرحله از کمی رب نارنج یا رب آلوچه هم میتوانید همراه رب انار استفاده کنید .
 6. قلقلی ها را در همان روغن سبزی کمی تفت داده و به خورش میفزاییم و خورش را به مدت 1 ساعت روی حرارت ملایم قرار داده تا به روغن بیفتد و اصطلاحا خورش جا بیفتد . در این مرحله اگر خورش نیاز به آب دارد میتوانید اضافه کنید .

نکات:

 1.  این خورش باید مانند فسنجان کامل جا افتاده و به روغن بیفتد .
 2.  میتوانید یک پیمانه دانه انار نیز به این خورش اضافه کنید و از میزان رب انار آن کم نمایید .
 3.  این خورش را با گوشت تکه ای خورشی و یا مرغابی یا اردک نیز میتوانید درست کنید

اناربیج خورشی از شمال ایران است . این خورش به فسنجان بسیار نزدیک است اما سبزیجات معطر لطف دیگری در این خورش محلی خوشمزه دارد .میتوانید سفره شب یلدای خود را با این خورش خوشمزه متفاوت کنید .

۲ تا نظر برای این دستور پخت ثبت شده

 1. b7DGb7E bD3FJ گفته در تاریخ پاسخ
  بسيار عالي وبا تشكر فراوان
 2. ناشناس گفته در تاریخ پاسخ
  فسنجون گيلان روخيلي دوست دارم اينهم چون شبيه فسنجونه حتماً خوشمزه اس

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه‌های نویسندگان می‌باشد، و وبسایت پیمونه هیچ مسؤلیتی در قبال آنها ندارد. لطفا از توهین،تبلیغ و بیان سخنان مبتذل خودداری کنند. ما حق داریم هر نظر را بدون توضیحات و اطلاع قبلی حذف کنیم.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*