سرآشپز

کرم کارامل یا Crème caramel

زمان آماده سازی
15 دقیقه
زمان پخت
15 دقیقه
سطح دشواری
سخت
تعداد
5 نفر
شیرینی و دسر
وعده غذایی
سرآشپز
تاریخ ارسال
شکر
1 پیمانه
شیر
2 پیمانه
خامه
2 پیمانه
تخم مرغ
8 عدد
نمک
1 قاشق مرباخوری
پودر وانيل
1 قاشق مرباخوری
کرم کارامل یا Crème caramel
طرز تهیه
 1. فر را تا 325 درجه فارنهایت (165 درجه سانتی گراد) گرم كنید.
 2. نصف پیمانه شكر را داخل ظرف فر کم عمقی بریزید و در طبقه بالایی فر به مدت 5 دقیقه روی حرارت ملایم بگذارید. لبه قالب را با دستگیره بگیرید و در حالیكه شكر در حال ذوب شدن و تغییر رنگ به زرد است، آن را به طرفین حركت دهید. وقتی كه شكر كاملاً ذوب شد و تبدیل به مایعی طلایی مایل به قهوه ای شد،کارامل حاضر است. کارامل را از فر بیرون بیاورید و آن را كنار بگذارید.
 3. شیر و خامه را در یک ماهی تابه بریزید و ماهی تابه را روی شعله ملایم قرار دهید. به آرامی هم بزنید و صبر كنید تا حباب های كوچكی در اطراف ماهی تابه ظاهر شوند، ماهی تابه را از روی حرارت بردارید.
 4. تخم مرغها را در کاسه بزرگ بشکنید باقیمانده شكر، نمك و وانیل را اضافه نمایید و هم بزنید تا كاملا مخلوط شوند. مخلوط شیر داغ را به آرامی به مخلوط تخم مرغ اضافه نمایید و با یک همزن به سرعت هم بزنید.
 5. قالب های کم عمق مورد نظر خود را کمی چرب نمایید ( اگر می خواهید از یک قالب استفاده نمایید یک قالب کم عمق و پهن استفاده نمایید) کارامل را داخل ظرف فر بریزید تا به اندازه یک سانتیمتر بالا بیاید. مخلوط کرم را داخل قالب روی کارامل بریزید و تا به اندازه 5 سانتی متر بالا بیاید. قالب را در یک ظرف آب جوش قرار دهید و ظرف را به مدت 45 دقیقه در فر حرارت دهید.دقت کنید که کرم کارامل حتما باید به صورت بن ماری(حرارت غیر مستقیم) و داخل فر پخته شود .
 6. با یك كارد تیز در وسط کرم فرو كنید باید چیزی به كارد نچسبد و مایع کرم سفت شده باشد و گرنه چند دقیقه دیگر در فر بگذارید. قالب کرم کارمل را از ظرف آب جوش بیرون بیاورید .
 7. برای خارج كردن کرم کارامل از قالب یك چاقو بردارید و كارامل را از دور دیواره قالب ببرید. بشقاب سرو را بصورت واژگون روی قالب بگذارید. قالب و بشقاب را برعكس نمایید طوری كه بشقاب در زیر قرار بگیرد قالب را تكان دهید تا كرم باید به آرامی روی بشقاب بیفتد.
 8. کرم کارامل را در یخچال قرار دهید . تا کاملا خنک شود و سپس سرو نمایید .

نکات :

۱ – کرم کارامل حتما باید سرد شود و سپس سرو شود زیرا در حالت گرم بوی ضحم تخم مرغ آزار دهنده است .

۲ – دقت کنید که کارامل مدت زیادی در فر نماند زیرا سفت شدت و بعد از برگرداندن روی دیواره آن سوراخ سوراخ میشود و طعم آن نیز تغییر میکند .

۳ – کرم کارامل دسر سنگینی است پس دقت نمایید که بعد از غذاهای سبک تر آن را سرو نمایید .

۴ – برای ضحم گیری بهتر می توانید پوست یک لیمو را رنده کرده و به مواد اضافه نمایید .

این دسر اصالتا فرانسوی بوده و قدمت زیادی در آشپزی فرانسوی دارد . پایه این کرم نوعی کرم کاسترد است که لایه ای از شکر کارامل شده روی آن قرار میگیرد . طعم کرم و شکر کارامل شده واقعا تجربه ای رویاییست .ایت تجربه را از دست ندهید .

یک دیدگاه

 1. Atena گفته در تاریخ پاسخ
  Man asheghe karamelam

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه‌های نویسندگان می‌باشد، و وبسایت پیمونه هیچ مسؤلیتی در قبال آنها ندارد. لطفا از توهین،تبلیغ و بیان سخنان مبتذل خودداری کنند. ما حق داریم هر نظر را بدون توضیحات و اطلاع قبلی حذف کنیم.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*