سرآشپز

دلمه برگ مو

زمان آماده سازی
60 دقیقه
زمان پخت
60 دقیقه
سطح دشواری
سخت
تعداد
8 نفر
شام
وعده غذایی
سرآشپز
تاریخ ارسال
برگ بو
500 گرم
گوشت چرخ شده
500 گرم
تره
150 گرم
جعفری
150 گرم
ترخون
50 گرم
مرزه
50 گرم
پیازچه ریز شده
50 گرم
شوید
50 گرم
برنج
یک دوم پیمانه
لپه
یک دوم پیمانه
شکر
1 پیمانه
سرکه
1 پیمانه
نمک
به میزان لازم
فلفل
به میزان لازم
زردچوبه
به میزان لازم
دلمه برگ مو
طرز تهیه
  1. برگ مو ها را شسته کنار بگذارید . یک قابلمه را آب کرده به همراه کمی نمک روی حرارت قرار داده تا جوش بیاید . برگ مو ها به مدت 5-6 دقیقه در آب در حال جوش انداخته تا نرم شوند . سپس آبکش کرده کنار بگدارید تا خنک شود
  2. پیاز را خرد کرده و در روغن تفت دهید . سپس گوشت را اضافه کنید تفت دهید تا آب آن کشیده شود . سپس نمک و فلفل و زردچوبه را اضافه کنید و سبزی دلمه را که از قبل شسته و خرد کرده اید به گوشت بیفزایید
  3. لپه را 3 ساعت بخیسانید سپس با یک پیمانه آب بگذارید تا بپزد و کامل نرم شود .
  4. برنج را نیز در آب در حال جوش و نمک بریزید و پس از نرم شدن آب کش کنید .
  5. برنج و لپه را نیز به مواد گوشتی بیفزایید و کمی تفت داده تا مواد دست هم شود .
  6. برگ مو ها را روی میز باز کرده و مقداری ار مایه دلمه را داخل آن قرار دهید و چهار طرف برگ را جمع کنید تا مانند یک بقچه بسته شود . تمام برگ ها را پر کنید . توجه کنید که برگ های کوچک را کنار هم قرار داده و دوتایی بپیچید .
  7. کف قابلمه را چند برگ روی هم بچینید تا از چسبیدن دلمه ها به کف ظرف جلوگیری شود و دلمه ها را مرتب روی هم بچینید . این کار را تا ارتفاع 5-6 سانتی متر قابلمه ادامه دهید .
  8. یک لیوان آب را به همراه نصف لیوان روغن بر روی دلمه ها داده و یک بشقاب کوچکتر از دهانه قابلمه بر روی دلمه ها برگردانید تا فشار آن باعث شود دلمه ها باز نشوند . به مدت 60 دقیقه در قابلمه را بسته و روی حرارت ملایم قرار دهید تا دلمه ها بخار پز شوند
  9. شکر و سرکه را مخلوط کرده و آرام آرام و در چند مرحله روی دلمه ها بدهید و 10 دقیقه دیگر زمان دهید تا چاشنی به خورد دلمه برود.
  10. بعد از این زمان دلمه ها آماده است با دقت آن ها را از قابلمه خارج کرده و در ظرف مناسب برای سرو بچینید .

نکات :

۱ – برگ های مورد استفاده در دلمه باید برگ های سبز روشن و جوان باشند . زیرا برگ های کلفت و پیر بافت سفتی دارند و هنگام خوردن زیر دندان آمده و خوشایند نیست.

۲ – میتوانید برگ را بری استفاده در فصول دیگر در تابستان آماده کنید و در یخچال نگهداری نمایید . به این صورت که برگ را در آب نمک و سرکه تنها یک شوک حرارتی در حد ۲ دقیقه دهید و با همان آب پس از سرد شدن در شیشه های در بسته نگه داری کنید .

۳ – چاشنی دلمه بسته به ذائقه افراد متفاوت است . بعضی از نقاط ایران (بیشتر در شمال کشور) چاشنی دلمه را با رب انار و ترش تهیه میکنند و بعضی نقاط (بیشتر ترک زبانان ایران ) چاشنی را بسیار شیرین و با شیره انگور میگیرند. بعضی نیز به جای سرکه از آب لیمو استفاده میکنند .

۴ – مایه دلمه را داخل برگ ها بیش از اندازه نریزید . زیرا باعث میشود که دلمه ها در هنگام پخت باز شوند و مواد داخل آن خارج شود .

۵ – دلمه را به صورت گرم یا سرد همراه نان یا خالی و در بعضی مناطق همراه ماست میخورند .

۶ – توجه کنید که چاشنی دلمه را زود نریزید . زیرا باعث سفت شدن آن میشود .

۷ – دلمه را به شکل رول هم میپیچند که در این مدل هم بسیار زیبا میشود.

 

دلمه برگ میان وعده یا پیش غذایی دوست داشتنی است . دلمه که معمولا در تابستان از برگ های تازه درخت انگور تهیه میشود بسیار لذیذ بوده و به عنوان یک عصرانه با استقبال بی اندازه مهمانان روبرو میشود . طعم بی نظیری که ترکیب برگ های تازه انگور به همراه سس چاشنی دلمه و مایه داخل آن به وجود می آورند غیر قابل توصیف است . پس عصر های طولانی تابستانتان را با این عصرانه ایرانی لذت بخش تر کنید

هیچ دیدگاهی وجود ندارد اولین نفری باشید که نظری میدهد

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه‌های نویسندگان می‌باشد، و وبسایت پیمونه هیچ مسؤلیتی در قبال آنها ندارد. لطفا از توهین،تبلیغ و بیان سخنان مبتذل خودداری کنند. ما حق داریم هر نظر را بدون توضیحات و اطلاع قبلی حذف کنیم.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*