سرآشپز

شیرین پلو با مرغ

زمان آماده سازی
45 دقیقه
زمان پخت
45 دقیقه
سطح دشواری
سخت
تعداد
8 نفر
نهار
وعده غذایی
سرآشپز
تاریخ ارسال
برنج
1 کیلوگرم
مرغ
1500 گرم
خلال بادام
150 گرم
خلال پسته
150 گرم
پوست پرتقال
250 گرم
شکر
2 پیمانه
زرشک
100 گرم
زعفران آب زده
2 قاشق غذاخوری
کره
100 گرم
پیاز
1 عدد
نمک وفلفل
به میزان لازم
شیرین پلو با مرغ
طرز تهیه
 1. مرغ را به همراه نصف پیاز ، نمک ، فلفل و زردچوبه به صورت ساده آب پز کنید و کنار بگذارید تا خنک شود . سپس مرغ را تکه تکه کرده (ریش ریش به صورت درشت به اندازه یک انگشت ) . نصف دیگر پیاز را ریز خرد کنید در کمی کره تفت دهید و مرغ های تکه شده را نیز اضافه کنید . مرغ را تفت دهید تا کمی طلایی شود . سپس به اندازه نصف لیوان از آب مرغ را روی مرغ بدهید و به مدت 10 دقیقه در ظرف را ببندید و روی شعله ملایم بگذارید . مرغ شما آماده است آن را کنار بگذارید تا در زمان لازم از آن استفاده نمایید.
 2. شیرین کردن پوست مرکبات : برای این منظور پوست را کامل از سفیدی داخلی آن جدا کرده و پوست را خلال نمایید . سپس خلال ها را همراه آب حرارت دهید چند قل که زد آب آن را خالی کنید و این کار را 2-3 بار دیگر تکرار کنید . سپس خلال ها را در آب سرد ریخته و آب آن را هم هر چند ساعت عوض کنید . زمانی که پس از چشیدن تلخی در پوست نبود به همراه کمی آب و شکر خلالها را بجوشانید . پس از چند دقیقه جوشاندن آب آن را خالی کرده و بگذارید تا خنک شود .
 3. خلال بادام و پسته را در آب به مدت 2- 3 ساعت بخیسانید . و سپس در کمی کره به مدت 1 دقیقه تفت دهید . زرشک را هم به همراه شکر و کمی زعفران آب زده در کمی کره تفت دهید تا اندازه ای که زرشک ها سیاه نشود (2 - 3 دقیقه کافیست) . این مواد را هم کنار بگذارید.
 4. برنج را که از چند ساعت قبل خیسانده اید به صورت آبکش تهیه کنید . در این زمان دو روش برای پخت وجود دارد 1 - مواد را لابه لای برنج دهید و همراه با برنج دم کنید 2 - مواد را آماده کرده و در زمان کشیدن برنج در دیس مناسب لا به لای برنج بدهید. در روش اول کف قابلمه را کمی آب و روغن دهید و یک لایه برنج بریزید سپس مقداری از مرغ ها و خلال بادام و پسته و زرشک و مقداری هم خلال پوست پرتقال بریزید و روی برنج کامل پخش نمایید . کمی زعفران آب زده بدهید و یک لایه دیگر برنج و این کار را تا آخر ادامه دهید . فقط توجه کنید که مقداری از مواد را برای روی شیرین پلو و تزیین آن نگه دارید . در قابلمه را دم کنی بگذارید و به مدت 45 دقیقه روی شعله ملایم قرار دهید تا دم بکشد.غذا را در ظرف مناسب بکشید و با باقیمانده مواد و برنج زعفرانی روی آن را تزیین نمایید. در روش دوم برنج را ساده تهیه کنید و زمانی که قصد سرو آن را داشتید مواد را مرحله مرحله در دیس مورد نظر لا به لای برنج بدهید در آخر هم روی برنج را با مواد باقی مانده و برنج زعفرانی تزیین نمایید.

نکات :

۱ – میتوانید مرغ را به صورت جدا بپزید و در ظرفی جدا همراه پلو سرو نمایید.

۲ – توجه کنید که تزیین در این غذا بسیار مهم و تاٍیر گذار است پس در این کار نهایت سلیقه را منظور نمایید.

۳ – میزان مواد شیرین پلو سلیقه ایست ولی کم بودن مواد مزه اصلی غذا را از بین برده و زیادی آن باعث تلخ شدن غذا میشود .

۴ – مرصع پلو و آجیل پلو هم ترکیبات دیگری از شیرین پلو هستند و از یک خانواده اند . در مرصع پلو از کشمش پلویی و هویج شیرین شده و در آجیل پلو از گردو خرد شده و در بعضی موارد از فندق خرد شده نیز استفاده میشود.

۵ – توجه کنید که موادی که روی شیرین پلو میدهید را اگر سرد شده اند کمی گرم کنید که باعث سردی غذا نشود.

شیرین پلو یکی از غذاهای رسمی ایرانیست که بیشتر در عروسی ها و یا مهمانی های رسمی مورد استفاده قرار میگیرد . این غذا به دلیل مزه شیرین یا بسیار مورد توجه قرار میگیرد و مورد لطف هوادارانش قرار میگیرد یا در چشم مخالفان بسیار مورد نکوهش است و حد میانه در مورد این غذا کمتر دیده میشود.

۳ تا نظر برای این دستور پخت ثبت شده

 1. pedram گفته در تاریخ پاسخ
  لطفاً تنوع سالاد و نوشيدني هاتون را زياد كنيد. با تشكر
 2. Rahmani گفته در تاریخ پاسخ
  Ba salam va tashakor dar liste ghazahaye jadid aksha baz nemishe vali tozihat kamele.
 3. Amir گفته در تاریخ پاسخ
  سایت بسیار عالی دارید البته من از نرم افزارتون برای آیفون استفاده میکنم واقعا که شاهکارید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: نظرات در وب سایت منعکس کننده دیدگاه‌های نویسندگان می‌باشد، و وبسایت پیمونه هیچ مسؤلیتی در قبال آنها ندارد. لطفا از توهین،تبلیغ و بیان سخنان مبتذل خودداری کنند. ما حق داریم هر نظر را بدون توضیحات و اطلاع قبلی حذف کنیم.

Your email address will not be published. Required fields are signed with *

*
*